VOT +++, BOG voteaza cu primarul
Gazduit de ROHOST

DPI, rezolutie, megapixeli?

am o nelamurire referitoare la legatura dintre dpi, rezolutie si megapixelii aparatelor digitale.
ex.: avem 2 aparate digitale:
aparatul x are 72 dpi, rezolutia maxima este de 2900x1600;
aparatul y are 300 dpi, rezolutia max este de 1024x768;
se face cate o fotografie 10x15 de pe fiecare aparat dintr-un .jpg la rezolutia maxima;
care aparat va face poza cea mai buna calitativ?

ce rol joaca megapixelii?

Facebook Twitter StumbleUpon Delicious Digg
pai cum ti-am mai explicat si nu m-ai crezut cu cat mai multi MP cu atat mai mult detaliu DPI il setezi tu ca rezolutie de print dar deobicei pt prnturi dai si un resize sau daca ai dimensiunea buna dai numarul de DPI la 300 adica pastrezi dimensiunea in cm dar inmultesti numarul de ixeli pe inch patrat
2004-11-10 19:23:24
tudor nu prea ai inteles intrebarea mea? e vb de calitatea unui print dintr-un jpg facut cu aparatul digital... care dintre factorii DPI, rezolutie maxima suportata de camera, megapixeli influenteaza calitatea imaginii si in ce proportie?
exemplul de sus cred ca era destul de concludent :)
Dl. Pantelimonescu a inteles bine intrebarea, si s-a referit la print. Dv. confundati notiunile. Camerele digitale lucreaza cu PPI (pixels per inch). DPI (dots per inci) reprezinta o masuratoare a numarului de PPI pe care le poate (re)produce imprimanta. In esenta, PPI se refera la imaginea afisata pe diverse monitoare, in timp ce DPI se refera la imaginea printata.
2004-11-10 22:29:08
Megapixelii sunt milioane de pixeli, adica inmultiti rezolutia orizontala cu cea verticala si obtineti o valoare apropiata cu cea inscriptionata pe aparat. De obicei e mai mica decat ce scrie pe aparat.

Ex: Eu am un Canon PowerShot A75 de 3.2 megapixeli. Rezolutia maxima a pozelor pe care le pot face cu el este de 2048 x 1536 = 3145728 pixeli, deci ~3.15 megapixeli.

In rest e cum a spus dl. Pantelimonescu.
2004-11-10 23:09:40
domnilor risc sa produc nervi dar cine are XP sistem de operare pe PC poate sa observe ca in propietatile unei imagini la summary/advanced intalnim notiunile de rezolutie verticala si rezolutie orizontala masurata in dots per inch (DPI) a caror valoare difera de la aparat la aparat. asadar revin cu intrebarea: cu ce influenteaza nr de puncte pe inci calitatea imaginii?
ex. de valori ale DPI: sonny 72, canon 180, nikon 300, olympus 72, s.a.m.d.

legatura dintre rezolutie si megapixeli este lamurita dat. d-lui gelu [multumiri :)]
2004-11-10 23:13:49
alta intrebare: sa inteleg ca nikon este superior unui sony din acest p.d.v. al dpi, adica printurile facute fara nici o interventie direct asa cum ies imaginile de pe camera, difera calitativ?
nu domnule confunzi problemele
daca tu ai un aparat cu 1000DPI dar de 1 MP si eu am unu de 6.3mp cu 180 normal ca printul meu iese calumea
tu stii care-i faza cu granulatia la film? granulatia reprezinta cam tot un sistem de pixeli daca ai iso 50 is mai muulti daca ai 400 is mai putini da mai sensibili daca ai 50 iese detaliu daca ai 400 castigi timp dar pierzi din detaliu..
2004-11-14 23:25:51
cu riscul sa repet ce s-a zis aici, am sa incerc sa fac o sitentizare, Vicentiu pare destul de confuz.
Deci, megapixeli, rezolutie si dpi.
Megapixeli, format digital care exprima numarul de pixeli ai pozei, dar de cele mai multe ori e numarul de unitati sau senzori al aparatului, respectiv imaginii, cum s-a zis echivalentul ISO in cazul de fatza si se refera la poza scoasa din aparat.
Rezolutie, calitatea imaginii,pe care o vizualizei si e in stransa legatura cu megapixeli. Rezolutia se refera de multe ori la monitor la modul cum o afiseaza. POti salva o imagine de rezolutie 2000 x 1000 la diferite calitati,dar poate o imagine de 1000 x500 salvata la o calitate dubla poate tiparita la rezolutia maxima a imprimantei sa ai o poza mai clara.
Dpi, dots per inch (puncte pe inch) se refera la calitatea de reproducere a imprimantei.
Acum , trebuie luat in calcul si softul folosit pentru salvarea imaginilor, poate ar fi cel mAi elocvent daca ar fi salvate imaginile la calitatea maxima a aparatului in format RAW TIFF sau BMP, care salveaza efectiv fiecare pixel si ai obitine poze de 15 Mg, dar din cazua spatiului care il ocupa se folosesc formate comprimate JPG, GIf, etc...Dar la compresie poti seta calitatea imaginii, cat de mult sa o comprime. Cu cat o comprimi mai mult cu atat pierzi din calitatea efectiva a imaginii desi REZOLUTIA LA CARE O SALVEZI POATE FI ACEASI (2000 X 1000).
faptul ca winXP iti zice ca un aparat da o rezolutie mai buna ca altul nu poate fi tocmai adevarat...
Ca o completare, poti avea o poza salvata la 300 dpi si o imprimanta care reda doar la 72 dpi. Ce se intampla, poza scoaza va avea o calitate 72 dpi, mai mult nu duce imprimanta.
Ai o poza 72 dpi si o imprimanta 300 dpi. Imprimanta daca e setata la 300 dpi va scoate poza la 300 dpi, dar calitatera imaginii scoase va fi la 72, iti irosesti cerneala, pizeli tipariti vor fi vizibili.
Completezi tu pentru legatura intre rezolutie si megapixeli, vezi monitor si poza efectiv, e asemanator...
Nu stiu daca am fost clar, sper ca da..
2004-11-14 23:32:05
ca tema de casa ia o poza salveaz-o la diferite calitati dar pastreaza rezolutia. O diferenta palpabila o faci in momentul in care maresti pozele la maxim cu + pana nu se mai poate si numara la fiecare poza in parte de cate ori ai apasat ctrl + sau clickul de la mouse. Daca e acelasi numar, compara cea ce vezi pe monitor, ar trebui sa vezi o diferentza semnificativa.
2004-11-17 16:47:07
:) nu ma las... cosmin
ce inseamna calitate dubla "poate o imagine de 1000 x500 salvata la o calitate dubla", "POti salva o imagine de rezolutie 2000 x 1000 la diferite calitati"? la ce te referi cand spui calitate?
eu iti dau un ex., cred ca am obisnuit lumea pe BOG cu asta, ca sa cresc calitatea unei poze cresc nr de pixeli (rezolutia) si DPI-ul, nu?

in cazul asta revenim tot la tema noastra :)
2004-11-17 16:50:11
te referi probabil la salvarea din adobe photoshop...
dar daca n-ar exista photoshop? te-ai rezuma sigur la cele doua caracteristici ale imaginii: rezolutie si DPI!

Adauga comentariu
2004-11-10 07:42:58 
vizualizari (6450)
comentarii (12)
voturi (0)